Viltet i vår bygd

Välkommen till Svartådalens Besökscenter torsdag 11 november klockan 19.00-21.00. En intressant kväll då Lars Björk från Jägarförbundet  och Anders Wetterin från LRF besöker oss för att diskutera samarbete om Jakt över gränserna. Detta för att komma tillrätta med överetablering av kronvilt och vildsvin i vår bygd. Även diskussion om att slå ihop flera områden till ett större kronskötelområde i Fläckebo och Västerfärnebo.

Aktiviteten ingår i projektet Svartådalens Friluftsområde som finansieras av Leader Nedre Dalälven, Länsstyrelsen i Västmanland och Sala kommun.

Plats: Svartådalens Besökscenter, Klockarvägen 7, Västerfärnebo.
När: torsdag 11 november 2021 kl 19.00-21.00.
Anmälan: senast 10 november till styrelsen@svartadalen.se

let cookieRow = document.cookie .split('; ') .find(row => row.startsWith('cookie_notice_accepted')); let cookie_notice_accepted = cookieRow ? cookieRow.split('=')[1] : ''; window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} if (cookie_notice_accepted == 'true') { gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-143281440-1'); }